Jin.Op.Dr. Lale Zeynep Kanmaz
Ana Sayfa
Giriş
Muayenehanemiz
Anlaşmalı Kurumlar
İletişim
4 Boyutlu USG
GEBELİK
DOĞUM
LOĞUSALIK DÖNEMİ
KADIN HASTALIKLARI
JİNEKOLOJİK ONKOLOJİ
İNFERTİLİTE
MENOPOZ


0 (212) 561 29 83
0 (212) 570 54 27
0 (535) 971 54 00

lalezeynep@kanmaz.net
ANLAŞMALI OLDUĞUMUZ KURUMLAR

VAGİNAL AKINTILAR

Vaginal akıntıların belli dönemlerde fizyolojik olması dışında neden genellikle enfeksiyondur. Fizyolojik akıntılar ovulasyon zamanı, mensturasyonun hemen öncesi, ilişki esnası, collumda erozyon, doğum travmalarına bağlı yırtık olması, rahim içi araç varlığında söz konusu olabilir. Bunun dışındaki akıntılar genellikle enfeksiyon sonucudur. En sık rastlananlar bakteriyel vaginozis, mikotik enfeksiyonlar ve trikomonas enfeksiyonlardır.  Bunun dışında herpes gibi viral hastalıklar da akıntı nedeni olabilir.

BAKTERİYEL VAGİNOZİS

Genellikle ilişki ile bulaşır. Bazen belirti vermeden asemptomatik olarak bulunur. Etkeni gardnerella vaginalistir.

Klinikte köpüklü, kokulu bir akıntıya neden olur. Özellikle ilişki esnasında kokmuş balık kokusuna benzer bir koku olur. Bazen beraberinde mantar da gelişebilir ve kaşıntıya neden olur. Tanı genellikle akıntının mikroskopla incelenmesi sonucu konulabilir. Tedavide eşle birlikte tedavi önemlidir. Eşlerde klinik belirti olmasa da nükslere neden olabilirler.

MANTAR VAGİNİTLERİ

Genellikle candida albicans dediğimiz tipi görülür. Özellikle diabetiklerde, uzun süreli antibiotik kullananlarda, gebelikte, doğum kontrol hapı kullanımında, havuz ve deniz sonrasında, multipartner durumlarında sık görülebilir. Kilolu kişilerde, dar-sentetik çamaşır kullanımında, kemoterapi tedavisi görenlerde de sıklıkla bulunabilir.

Klinik olarak gece ve sıcakta artan kaşıntı ile kendini gösterir. Yanma ve ilişkide acıma da beraberinde olur. Vulvada kızarıklık, ödem, tahriş, idrarda yanma, beyaz kesilmiş süt görünümünde akıntı görülebilir. Tedavide yine eşleri de düşünmek lazım. Sık tekrarlayan mantar enfeksiyonlarında uzun süreli tedavi düşünülebilir. Ayrıca predispozun faktör varsa giderilmeli, vagen florası güçlendirilmelidir. Sistemik ve lokal antimikottik ajanlar kullanılabilir. İlişkiye ortalama 5-7 gün ara vermek önerilir.

Gebelikte lokal uygulanan ve predispozon faktörlerin ortadan kaldırılması önemlidir.

TRİKOMONAS ENFEKSİYONU

Cinsel yolla geçen hastalıklardandır. Bazen asemptomatik olarak da bulunabilir. Tuvaletlerden , denizden, havuzdan bulaşabilir. Yeşil köpüklü akıntı-kaşıntı koku ve idrarda yanma belirtileri ile mantarla karıştırılabilir. Vulva ve vaginada kızarıklık görülür. Özellikle servikste çilek görünümü tipiktir. Tedavide yine eşlerde düşünülmelidir. Metronidazol kullanılır. Gebelerde ve laktasyonda kullanılmaz. Daha çok lokal tedavi önerilir.

GONORE (BEL SOĞUKLUĞU)

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardandır. Mikrobun alınması ile enfeksiyon enfeksiyon oluşma olasılığı %50 dir. Diğer kısmı asemptomatik olarak kalır. Sıklıkla rahimağzına yerleşir. Renkli kokusuz bir akıntı mevcuttur. Bununla birlikte vagende yanma, idrarda yanma, bartholin bezinde şişme ve akıntı bulunabilir. Enfeksiyon daha yukarılara ilerleyip sistemik hale dönüşebilir. Ciddi pelvik enfeksiyon nedeni olabileceği gibi pnomoni, artrit, endokardite de neden olabilir. Tanı kültür ile konur ve antibiyorama göre tedavi edilir. Partnerin mutlaka kontrolü gerekir.

CLAMİDİA ENFEKSİYONU

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık rastlanandır. Doğum esnasında anneden alınarak da oluşabilir. Genellikle rahimağzına yerleşerek nonspesifik bir akıntıya neden olur. Bazen adet dışında düzensiz leke tarzında kanamaya da rastlanır. Enfekte olan kişide hiçbir belirti olmayabileceği gibi ciddi pelvik enfeksiyon tablolarıda olabilir. Bazen gözde enfeksiyonlara da yol açabilir. Pelvik enfeksiyon ataklar tekrarlamaya eğilimlidir. Bunların sonucunda tubalarda yapışıklık olup infertiliteye neden olabilir. Tanı servikal kültür ile konulur. Aynı zamanda idrar kültürü de yapılması tanıyı güçlendirir.

Tedavisi en az 10 gün devam etmeli ve partner de tedaviye alınmalıdır. Genellikle tetrasiklin kullanılır.

SİFİLİZ

Cinsel yolla bulaşan üç dönem şeklinde seyreden bir hastalıktır. Kuluçka süresi ortalama üç haftadır. Önce genital bölgede bir ülser şeklinde neden olur. Tanı genellikle akıntının mikroskopla incelenmesi sonucu konulabilir. Tedavide eşle birlikte tedavi önemlidir. Eşlerde klinik belirti olmasa da nükslere neden olabilir.

SERVİSİTLER

Akıntıların % 20-25 inden sorumludur.nedeni bakteriyel, viral mikotik olabilir. Etkene göre tedavi edilir.

ALLERJİK VAGİNİT

Bazı kullanılan petler, çamaşırlar, fitiller, intim duşlar alerji yaparak akıntı artışına neden olabilir. Predispozan faktörleri ortadan kaldırmak gerekir.

VAGİNANIN TÜMÖRLERİ

Bunlar iyi huylu veya kalıcı olabilirler. Vagenden bulanık kanlı, kirli, kokulu akıntıya neden olabilirler. Bazen hiç belirti vermeden normal muayene sırasında saptanabilirler. Şüpheli kitlelerden biopsi alınarak takip edilmelidir.

POLİPLER

Genellikle servikal kanal ağzında bulunurlar. Küçük mukoza parçalarıdır. Bunlar da zaman zaman akıntıya neden olurlar. Özellikle ilişki sonrası kanama tipiktir. Servikal polip varlığını bazen endometriumdan alır. Bu durumda polip çıkarılıp, rahim içinin de kontrol edilmesi gerekir.