Jin.Op.Dr. Lale Zeynep Kanmaz
Ana Sayfa
Giriş
Muayenehanemiz
Anlaşmalı Kurumlar
İletişim
4 Boyutlu USG
GEBELİK
DOĞUM
LOĞUSALIK DÖNEMİ
KADIN HASTALIKLARI
JİNEKOLOJİK ONKOLOJİ
İNFERTİLİTE
MENOPOZ


0 (212) 561 29 83
0 (212) 570 54 27
0 (535) 971 54 00

lalezeynep@kanmaz.net
ANLAŞMALI OLDUĞUMUZ KURUMLAR

KÜRTAJ-CÜRETTAGE-

Uterus kavitesinin parça alınarak değerlendirilmesi veya içeriğinin boşaltılması işlemidir.

İki nedenle yapılır:

-Teşhis.

-Tedavi.

Teşhis amaçlı kürtaj genellikle düzensiz kanamalarda , organik bir neden olmayan durumlarda USG de şüpheli olan durumlarda ,kısırlık vakalarında yapılır.Amaç alınan meteryalin patolojik değerlendirmesinin yapılması ve sonraki tedaviyi buna göre planlamaktır.Tedavi amaçlı yapılan kürtajlar ise genellikle fazla ve durmayan kanamalarda,endometrial  polip vakalarında,istenmeyen gebeliklerde yapılır.işlem lokal veya genel anestezi ile olur. Her Cerrahi müdahalede olabildiği gibi bu işlem esnasında bazı komplikasyonlar gerçekleşebilir.

- Perforasyon: Uteusun delinmesi durumudur.Agresif yaklaşımlarda risk artabilir veya büyük gebeliklerin tahliyesinde risk artabilir.Şüpheli durumlarda hasta izlenir.Durumuna göre bazen operasyona gerek olabilir.

-Enfeksiyon:Cerrahi işlem esnasında dışarıdan bir enfeksiyon alınabileceği gibi vücuttaki bir ajan da buna neden olabilir. Gereken özen gösterilerek ve gerekli profilaksi ile risk azaltılır. Sineşi: Özellikle derin müdahaleler sonrasında oluşan rahim içi yapışıklıklardır. Enfeksiyon esnasında olabileceği gibi agresif yaklaşımlar ve büyük gebeliklerin tahliyesinde risk artar.      Adet görmeye neden olur. Tedavisinde hormon verilmesi gerekebilir.

-          Rest plasenter(Parça kalması):Özellikle tahliye amaçlı kürtajlarda işlemin tam yapılamaması sonucunda olabilir. Kanama ve ağrı olur. Yeniden müdahale gerektirebilir.

GEBELİK TAHLİYESİ

-          Zorunlu

-          İsteğe bağlı olabilir.

Zorunlu kürtajda ,anneye ait ciddi bir sistemik hastalık varlığında bu işleme başvurulur.10 haftaya kadar olan vakalarda anne ve babanın onayı alınarak işlem gerçekleştirilir.10 haftadan büyük ise o zaman tıbbi tahliye onay belgesi gerekir.

-İsteğe bağlı kürtajda ise, anne ve babanın kararı söz konusudur. İstenmeyen gebelikler halen olan yasaların da izniyle 10 haftalık olana kadar sonlandırılabilir. Bunun için eşlerin birlikte karar vermesi ve imzası gerekir.İşlem genellikle vakum aspirasyon tekniği ile yapılır.Bu yöntemin yan etkisi daha azdır.Bu işlemdeki komplikasyonlar yukarıda bahsedilenler şeklindedir.